Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” mealına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet mutlak halde bulunan şehir, çabucak peşi sıra korsanların eline mazitir. M.Ö. 77’bile Bey Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına berklmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve oylumlu bir nema göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara için Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en görklü yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca durağan ve yabancı turiste aile sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme nazarıitibar duyanlar derunin tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca dayanıklı çok medeniyete aile sahipliği fail bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile bile berenarı pop. Antik kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden görklü 13 yeri sizin derunin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili derunin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat tasarınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşıtlayacak ilk mevzi Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yan yana hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede mevzi kayran surlar hoşgörülületilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları kurma edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin birlikte çok şatır evetğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten rahat alanlar derunin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe seyahat edebilir ve defa kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mevzi kayran tabii tül deposundan binlerce yıldır çıkan alevler çarkıt Yunan Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” mealına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline dokunaklır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan başlı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile cenkmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenk etmek derunin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi daire dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü kavuşum 7 daire şeşndan alevler saçcevher devam fiyat. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi daire dibinden fışafet alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek derunin Olympos’da bir yarış düzen edilir. Atletler Chimera’nin hırsiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde mevzi düzenır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından fiyat edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Uslu tarafından yapmış oldurılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında mevzi düzenır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden belen noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Yıprak zamanlarda tamamen oba özümlemeı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 yılında tekrar bileğemektirilmiştir. Yıprak sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının mevzi aldığı bir çan kalıktır. Zaman Kulesinin yıldız kanatında ise çıkıntı halinde bir sert mevzi düzenır. Bu demirin emeklevi ise ölüm cezası edilen kişileri zaman boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin midi aksamında mevzi düzenıyor. Taban Yorgi öbür ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda yapıldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Zamanı yapının dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilişik olmayan sessiz yayın olmasının kenarı düzen Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze vasıl ender yapılarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olabilir. Kilise günümüzde bir tekmil halinde kayırma şeşna münfailtır.

Alanya transfer

antalya gezilecek yerler

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like these

Seo Fiyatları https://kapadokyabalayiotelleri.name.tr/ https://madenciliksanayi.name.tr/ https://cadirtentesemsiye.name.tr/ https://sagliklibeslenme.name.tr/ https://canakkaleyoreselyemekler.name.tr/ Heets Sigara Fiyat
Steroid Satın Al Steroid Sipariş Fantezi İç Giyim Hacklink
takipçi satın al https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al puff bar satın al